Visakha Bucha 2560

Buddhistický svátek Visakha Bucha

Buddhistický svátek Visakha Bucha

Buddhistický svátek Visakha Bucha

Visakha Bucha

Visakha Bucha ( Visákha Bůčá ) Je jedním z nejvýznamnějších buddhistických svátků v Thajsku při kterém jsou oslavovány tři hlavní události v životě Buddhy, vlastním jménem Siddhártha Gautama. Narození Buddhy, osvícení Buddhy, kterého dosáhl ve věku 35 let a dosažení Nirvány ve věku 80 let. Každá z těchto tří událostí je slavena postupně v jiný rok. Všechny tři události nastali vždy při úplňku šestého měsíce thajského lunárního kalendáře. Toto obecně vychází na květen našeho gregoriánského kalendáře, vyjímečně začátkem června. V letošním roce 2017 připadá svátek Visakha Bucha na 10. května.

Během tohoto dne buddhisté navštěvují chrámy, kde se oddávají modlitbám a meditacím.Visakha Bucha

Do chrámů také přinášejí dary a květiny. Ve večerních hodinách pak věřící obcházení třikrát okolo chrámu s rozsvícenou svíčkou. To představuje tři ústřední klenoty buddhismu:  Buddha, Dharma a Sangha. Požehnání, inspirace a ochrana.

Některé z buddhistické obřady jsou v tento svátek soukromé, ale turisté mohou navštívit většinu z VisakhaBuchamnoha chrámů Thajska.

Při návštěvě  Thajska v den Visakha Bucha je nezapomenutelným zážitkem návštěva těchto tří chrámů:

 

 •  Wat Pho (chrám krále Ramy I.) je nejstarší buddhistický chrám v Bangkoku.

  Wat Pho

  Pochází ze 17. století našeho letopočtu, později, okolo roku 1800, byl králem Rama I. chrám přestavěn a rozšířen. V chrámu je uložena obrovská 46 metrů dlouhá a 15 metrů vysoká socha ležícího Buddhy, znázorňuje umírajícího Buddhu v pozici, kdy dosáhl nirvány. Socha byla zhotovena za vlády Ramy III. v 19. století z cihel překrytých sádrou a plátkovým zlatem.

  Wat PhoWat Pho

 • Wat Phrathart Doi Suthep. Zcela jistě nejuctívanější náboženské místo v severním Thajsku.

  Wat Phrathart Doi Suthep

  Chrám pochází z roku 1383 a nechal ho postavit král Ku Na na hoře nedaleko města Chiang Mai. K vidění je dokonalá harmonie thajské chrámové architektury, kombinace barev, dřevořezeb a bohaté zlacení. K chrámu Phrathart Doi Suthep turisté vystoupají příkrým a dlouhým schodištěm nebo používají kolejovou lanovku.

  Wat Phrathart Doi Suthep Wat Phrathart Doi Suthep Wat Phrathart Doi Suthep Wat Phrathart Doi Suthep Wat Phrathart Doi Suthep

 • Wat Phra Kaew, který je považován za nejposvátnější ze všech mnoha buddhistických chrámů v Thajsku.

  Wat Phra Kaew

  Během své více něž dvousetleté historie prošel chrám Phra Kaew několika rekonstrukcemi a renovacemi, poslední byla provedena v roce 1982 za vlády krále Rama IX. V chrámu je umístěna malá soška Buddhy vyrobena ze zeleného jadelitu a je nejsvětějším zpodobněním Buddhy v Thajsku. Soška Buddhy je vysoká 66 cm a stojí na vysokém zlatém oltáři v Královské kapli. Thajský král ji osobně třikrát ročně převléká. Pro letní období obléká korunu a drahokamy, proWat Phra Kaew zimní období zlaté roucho a pro období dešťů zlacené klášterní roucho a čelenku. Chrám Wat Phra Kaew najdete v historickém centru Bangkoku, nedaleko od známého Královského paláce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *